GRM31CR71C335KA01L
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 3.3uF 16Volts 10%
product image
GRM31CR71C335KA01L Picture
SeekIC No. : 00812025 Detail
GRM31CR71C335KA01L: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 3.3uF 16Volts 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM31CR71C335KA01L
Quick Details
Capacitance : 3.3 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 16 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Product : General Type MLCCs
Voltage Rating : 16 Volts
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Capacitance : 3.3 uF
Description
The GRM31CR71C335KA01L is designed as one kind of monolithic ceramic capacitor. The dimensions of the GRM31CR71C335KA01L can be summarized as:(1)Length L: 1.60mm±0.10mm;(2)Width W: 0.80mm±0.10mm;(3)Thickness T: 0.80mm±0.10mm;(4)Electrode e: 0.20 to 0.50mm;(5)Electrode Gap g (min.): 0.50mm.
The rated value of the GRM31CR71C335KA01L can be summarized as:(1)TC Code: 5 C;(2)TC Code (Standard): C0G (EIA);(3)Capacitance Change: 0±30 ppm/°C;(4)Capacitance: 100pF ± 5%;(5)Rated Voltage: 50 Vdc. Please approve this product specifications or transact the approval sheet for product specifications before ordering. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the GRM31CR71C335KA01L, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM31CR71C335KA01L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance3.3F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case1206 (3216 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C