GRM32ER61C226KE20L
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1210 22uF 16volts X5R 10%
product image
GRM32ER61C226KE20L Picture
SeekIC No. : 00814291 Detail
GRM32ER61C226KE20L: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1210 22uF 16volts X5R 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM32ER61C226KE20L
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 22 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 16 Volts Temperature Coefficient / Code : X5R
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Product : General Type MLCCs
Capacitance : 22 uF
Voltage Rating : 16 Volts
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Temperature Coefficient / Code : X5R
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Description
GRM32ER61C226KE20L is a kind of monolithic ceramic capacitors.
There some general specifications about GRM32ER61C226KE20L.Dimensions:(1): lenghth(L) is 3.20mm±0.30mm;(2):length(L) is 3.20mm±0.30mm;(3): width(W) is 2.50mm±0.20mm;(4):thickness(T)is 2.50mm±0.20mm;(5):electrode(e)is 0.30mm min;(6):electrode Gap(g) is (min.) 1.00mm.Packaging:(1):L is 180mm Plastic Tape and the minimum quantity is 1000.;(2):K is 330mm Plastic Tape and the minimum quantity is 4000;(3):B Bulk(Bag) 1000 and the minimum quantity is 1000.Rated Value:(1):TC Code (Standard) is X5R (EIA);(2):capacitance change is ±15%;(3):capacitance is 22F±10%;(4):rated voltage is 16Vdc.
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM32ER61C226KE20L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientX5R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C