GRM43DR73A333KW01L
CAP CER 0.033UF 1KV 10% X7R 1812
product image
GRM43DR73A333KW01L Picture
SeekIC No. : 002943378 Detail
GRM43DR73A333KW01L: CAP CER 0.033UF 1KV 10% X7R 1812
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM43DR73A333KW01L
Capacitance: 0.033µF Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension: 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.087" (2.20mm)
Lead Spacing: - Features: High Voltage
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 0.033µF
Features: High Voltage
Thickness (Max): 0.087" (2.20mm)
Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension: 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM43DR73A333KW01L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.033F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX7R
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing-