GRS-2013A-2000
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
product image
GRS-2013A-2000 Picture
SeekIC No. : 004169906 Detail
GRS-2013A-2000: SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRS-2013A-2000
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: 2000 Manufacturer: CW Industries
Circuit: SPDT Data Rate : 3000 Mbps
Switch Function: On-Off-On Current Rating: 16A (AC)
Voltage Rating - AC: 125V Voltage Rating - DC: -
Actuator Style: Concave (Curved) Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): - Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Ingress Protection: -
Features: - Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Description
Current Rating: 16A (AC)
Voltage Rating - AC: 125V
Voltage Rating - DC: -
Actuator Style: Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking
Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): -
Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Features: -
Packaging: Bulk
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection: -
Circuit: SPDT
Switch Function: On-Off-On
Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Manufacturer: CW Industries
Series: 2000
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRS-2013A-2000
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Contact Rating @ Voltage16A @ 125VAC
Illumination Voltage-
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions28.58mm x 13.97mm
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names GRS 2013A 2000