GRS-4013A-1300
Rocker Switches & Paddle Switches SPDT BLK ON-OFF-ON
product image
GRS-4013A-1300 Picture
SeekIC No. : 002626463 Detail
GRS-4013A-1300: Rocker Switches & Paddle Switches SPDT BLK ON-OFF-ON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRS-4013A-1300
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - OFF - ON
Current Rating : 13 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 14 V Termination Style : Quick Connect
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Color : Black
Contact Form : SPDT
Switch Function : ON - OFF - ON
Voltage Rating DC : 14 V
Current Rating : 13 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRS-4013A-1300
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Contact Rating @ Voltage13A @ 125VAC
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Panel Cutout Dimensions19.20mm x 12.90mm
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names GRS 4013A 1300