GS10.00F130QP
Tactile & Jog Switches SEALED 10MM 130G
product image
GS10.00F130QP Picture
SeekIC No. : 002649127 Detail
GS10.00F130QP: Tactile & Jog Switches SEALED 10MM 130G
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GS10.00F130QP
Mfg:
E-Switch
Quick Details
Operating Force : 130 gf Current Rating : 30 mA
Voltage Rating DC : 12 V Ground Terminal : No
Contact Form : SPST Mounting Style : Through Hole
Stem Height : 5.8 mm Illumination : Not Illuminated
Description
Actuator :
Voltage Rating AC :
Power Rating :
Switch Function :
Mounting Direction :
Color :
Illumination Color :
Packaging :
Contact Form : SPST
Illumination : Not Illuminated
Ground Terminal : No
Voltage Rating DC : 12 V
Operating Force : 130 gf
Mounting Style : Through Hole
Stem Height : 5.8 mm
Current Rating : 30 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationGS10.00F130QP
VendorE-Switch
CategorySwitches
Actuator TypeStandard
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 50VDC
Mounting TypeThrough Hole
Operating Force130gf
OrientationVertical
Outline7.20mm x 7.20mm