GS6.90F300QP
Tactile & Jog Switches SEALED 6.90 TACT SW
product image
GS6.90F300QP Picture
SeekIC No. : 002648095 Detail
GS6.90F300QP: Tactile & Jog Switches SEALED 6.90 TACT SW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GS6.90F300QP
Mfg:
E-Switch
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Operating Force : 300 gf Current Rating : 30 mA
Voltage Rating DC : 12 V Ground Terminal : No
Contact Form : SPST Mounting Style : Through Hole
Stem Height : 2.7 mm Illumination : Not Illuminated
Description
Actuator :
Voltage Rating AC :
Power Rating :
Switch Function :
Mounting Direction :
Color :
Illumination Color :
Packaging :
Contact Form : SPST
Illumination : Not Illuminated
Ground Terminal : No
Voltage Rating DC : 12 V
Mounting Style : Through Hole
Operating Force : 300 gf
Current Rating : 30 mA
Stem Height : 2.7 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationGS6.90F300QP
VendorE-Switch
CategorySwitches
Actuator TypeStandard
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage0.03A @ 12VDC
Mounting TypeThrough Hole
Operating Force300gf
OrientationVertical
Outline7.20mm x 7.20mm