GS6.90F130QP
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 12V
product image
GS6.90F130QP Picture
SeekIC No. : 004173276 Detail
GS6.90F130QP: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GS6.90F130QP
Quick Details
Series: GS Manufacturer: E-Switch
Circuit: SPST-NO Switch Function: Off-Mom
Package / Case : CDIP Contact Rating @ Voltage: 0.03A @ 12VDC
Actuator Type: Standard Mounting Type: Through Hole
Actuator Height off PCB, from Pins: 6.90mm Actuator Orientation: Top Actuated
Termination Style: PC Pin Outline: 7.20mm x 7.20mm
Illumination: Non-Illuminated Illumination Voltage (Nominal): -
Illumination Type, Color: - Operating Force: 130gf
Ingress Protection: - Features: -
Description
Circuit: SPST-NO
Switch Function: Off-Mom
Actuator Type: Standard
Mounting Type: Through Hole
Actuator Orientation: Top Actuated
Termination Style: PC Pin
Illumination: Non-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal): -
Illumination Type, Color: -
Ingress Protection: -
Features: -
Operating Force: 130gf
Packaging: Bulk
Manufacturer: E-Switch
Actuator Height off PCB, from Pins: 6.90mm
Outline: 7.20mm x 7.20mm
Series: GS
Contact Rating @ Voltage: 0.03A @ 12VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationGS6.90F130QP
VendorE-Switch
CategorySwitches
Actuator TypeStandard
CircuitSPST-NO
Mounting TypeThrough Hole
Operating Force130gf
OrientationVertical
Outline7.20mm x 7.20mm