GS8160ZV18CT
Features: • NBT (No Bus Turn Around) functionality allows zero wait read-write-read bus utilization; Fully pin-compatible with both pipelined and flow through NtRAM™, NoBL™ and ZBT™ SRAMs• 1.8 V +10%/10% core power supply• 1.8 V I/O supply• User-configurab...
product image
GS8160ZV18CT Picture
SeekIC No. : 004355809 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GS8160ZV18CT
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 1.8 V +10%/10% core power supply
• 1.8 V I/O supply
• User-configurable Pipeline and Flow Through mode
• LBO pin for Linear or Interleave Burst mode
• Pin compatible with 2M, 4M, and 8M devices
• Byte write operation (9-bit Bytes)
• 3 chip enable signals for easy depth expansion
• ZZ Pin for automatic power-down
• JEDEC-standard 100-lead TQFP package
• Pb-Free 100-lead TQFP package available
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Description Value Unit
VDD Voltage on VDD Pins 0.5 to 3.6 V
VDDQ Voltage in VDDQ Pins 0.5 to 3.6 V
VI/O Voltage on I/O Pins 0.5 to VDD +0.5 ( 3.6 V max.) V
VIN Voltage on Other Input Pins 0.5 to VDD +0.5 ( 3.6 V max.) V
IIN Input Current on Any Pin +/20 mA
IOUT Output Current on Any I/O Pin +/20 mA
PD Package Power Dissipation 1.5 W
TSTG Storage Temperature 55 to 125 °C
TBIAS Temperature Under Bias 55 to 125 °C