GSE4.70F130QP
Tactile & Jog Switches SEALED 4.7MM 130G
product image
GSE4.70F130QP Picture
SeekIC No. : 002649224 Detail
GSE4.70F130QP: Tactile & Jog Switches SEALED 4.7MM 130G
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GSE4.70F130QP
Mfg:
E-Switch
Quick Details
Operating Force : 130 gf Current Rating : 30 mA
Voltage Rating DC : 12 V Ground Terminal : Yes
Contact Form : SPST Mounting Style : Through Hole
Stem Height : 4.7 mm Illumination : Not Illuminated
Description
Actuator :
Voltage Rating AC :
Power Rating :
Switch Function :
Mounting Direction :
Color :
Illumination Color :
Packaging :
Contact Form : SPST
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating DC : 12 V
Ground Terminal : Yes
Operating Force : 130 gf
Mounting Style : Through Hole
Current Rating : 30 mA
Stem Height : 4.7 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationGSE4.70F130QP
VendorE-Switch
CategorySwitches
Actuator TypeStandard
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 50VDC
Mounting TypeThrough Hole
Operating Force130gf
OrientationVertical
Outline7.20mm x 7.20mm