GW10J10K0E
Wirewound Resistors - Chassis Mount 10watt 10K 5%
product image
GW10J10K0E Picture
SeekIC No. : 001288020 Detail
GW10J10K0E: Wirewound Resistors - Chassis Mount 10watt 10K 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GW10J10K0E
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 10 KOhms Tolerance : 5 %
Power Rating : 10 Watts Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Series : G Operating Temperature Range : - 55 C to + 200 C
Dimensions : 22 mm L Packaging : Bulk
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Resistance : 10 KOhms
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Power Rating : 10 Watts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 200 C
Series : G
Dimensions : 22 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationGW10J10K0E
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)10W
Tolerance±5%
Lead StyleLug Terminals (Chassis Mount)
CaseRadial
PackagingBulk
CompositionWirewound