GW10J40K0E
Wirewound Resistors - Chassis Mount 10watt 40K 5%
product image
GW10J40K0E Picture
SeekIC No. : 001291250 Detail
GW10J40K0E: Wirewound Resistors - Chassis Mount 10watt 40K 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GW10J40K0E
Quick Details
Resistance : 40 KOhms Tolerance : 5 %
Power Rating : 10 Watts Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Series : G Operating Temperature Range : - 55 C to + 200 C
Dimensions : 22 mm L Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Resistance : 40 KOhms
Series : G
Dimensions : 22 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationGW10J40K0E
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms40.0K
Power (Watts)10W
Tolerance±5%
CompositionWirewound