GWM160-0055P3
IC FULL BRIDGE 3PH W/MOSF ISODIL
product image
GWM160-0055P3 Picture
SeekIC No. : 003430030 Detail
GWM160-0055P3: IC FULL BRIDGE 3PH W/MOSF ISODIL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GWM160-0055P3
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: IXYS
FET Type: 6 N-Channel (3-Phase Bridge) FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 55V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 160A
Gate-Source Cutoff Voltage : - 4.5 V Rds On (Max) @ Id, Vgs: 3 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: - Power - Max: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: ISOPLUS-DIL?
Supplier Device Package: ISOPLUS-DIL?
Description
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: -
Mounting Type: Surface Mount
Series: -
FET Feature: Standard
Power - Max: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss): 55V
Packaging: Tube
Manufacturer: IXYS
FET Type: 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 90nC @ 10V
Package / Case: ISOPLUS-DIL?
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 160A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 3 mOhm @ 100A, 10V
Parameters:
Technical/Catalog InformationGWM160-0055P3
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET Polarity6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Power - Max-
PackagingTube