H11D1300W
Transistor Output Optocouplers Hi Volt Optocoupler Phototransistor
product image
H11D1300W Picture
SeekIC No. : 00102892 Detail
H11D1300W: Transistor Output Optocouplers Hi Volt Optocoupler Phototransistor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H11D1300W
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Type : DC Maximum Collector Emitter Voltage : 300 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.4 V Isolation Voltage : 5300 Vrms
Maximum Forward Diode Voltage : 1.5 V Maximum Collector Current : 100 mA
Maximum Power Dissipation : 300 mW Maximum Operating Temperature : + 100 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Package / Case : PDIP-6
Packaging : Bulk
Description
Current Transfer Ratio :
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.4 V
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Maximum Forward Diode Voltage : 1.5 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Packaging : Bulk
Maximum Power Dissipation : 300 mW
Input Type : DC
Maximum Collector Emitter Voltage : 300 V
Isolation Voltage : 5300 Vrms
Package / Case : PDIP-6
Maximum Collector Current : 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationH11D1300W
VendorFairchild Optoelectronics Group
CategoryIsolators
Voltage - Isolation5300Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Current - Output / Channel100mA
Voltage - Output300V
Vce Saturation (Max)400mV
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 2mA