H5N1506P
Features: • Low on-resistance• Low leakage current• High speed switchingSpecifications Parameter Symbol Ratings UNIT Drain to Source Voltage VDSS 150 V Gate to Source Voltage VGSS ±30 V Drain Current ID 98 A Drain Current (Pulse) ID(pulse)Note 1 ...
product image
H5N1506P Picture
SeekIC No. : 004357655 Detail
H5N1506P: Features: • Low on-resistance• Low leakage current• High speed switchingSpecifications Parameter Symbol Ratings UNIT Drain to Source Voltage VDSS 150 V Gate to So...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H5N1506P
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Low on-resistance
• Low leakage current
• High speed switching
Specifications
Parameter Symbol Ratings UNIT
Drain to Source Voltage VDSS 150 V
Gate to Source Voltage VGSS ±30 V
Drain Current ID 98 A
Drain Current (Pulse) ID(pulse)
Note 1
294 A
Body-drain diode reverse drain current IDR 98 A
Body-Drain diode reverse Drain peak current IDR(pulse)
Note 1
294 A
Avalanche current IAPNote3 48 A
Avalanche energy EarNote3 172 mJ
Channel dissipation PchNote 2 150 W
Channel to case thermal impedance ch-c 0.833 /W
Channel Temperature Tch 150
Storage Temperature Tstg 55 to +150
Notes: 1. PW 10 s, duty cycle 1%