H5N2005DS
Features: • Low on-resistance• Low drive current• High speed switchSpecifications Parameter Symbol Value Unit Drain to source voltage VDSS 200 V Gate-to-Source Voltage VGSS ±30 V Drain current ID 6 A Drain peak current IDpulse)Note 1 24 A Body-d...
product image
H5N2005DS Picture
SeekIC No. : 004357662 Detail
H5N2005DS: Features: • Low on-resistance• Low drive current• High speed switchSpecifications Parameter Symbol Value Unit Drain to source voltage VDSS 200 V Gate-to-Source Vol...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H5N2005DS
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Low on-resistance
• Low drive current
• High speed switch
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
Drain to source voltage VDSS 200 V
Gate-to-Source Voltage VGSS ±30 V
Drain current ID 6 A
Drain peak current IDpulse)
Note 1
24 A
Body-drain diode reverse drain current IDR 6 A
Body-drain diode reverse drain peak current IDRpulse)
Note 1
24 A
Power Dissipation Pch 25 W
Channel to case thermal Impedance ch-c 5 /W
Power Dissipation Tch 150
Operating and Storage Temperature Range Tstg -55 to +150
Notes: 1. PW 10 s, duty cycle 1%