H5N2305PF
Features: ·Low on-resistance·Low leakage current·High speed switchingSpecifications Item Symbol Rating Unit Drain to source voltage VDSS 230 V Gate to source voltage VGSS ±30 V Drain current ID 35 A Drain peak current ID (pulse) Note1 14...
product image
H5N2305PF Picture
SeekIC No. : 004357664 Detail
H5N2305PF: Features: ·Low on-resistance·Low leakage current·High speed switchingSpecifications Item Symbol Rating Unit Drain to source voltage VDSS 230 V Gate to source voltage ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H5N2305PF
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·Low on-resistance
·Low leakage current
·High speed switching
Specifications
Item
Symbol
Rating
Unit
Drain to source voltage
VDSS
230
V
Gate to source voltage
VGSS
±30
V
Drain current
ID
35
A
Drain peak current
ID (pulse) Note1
140
A
Body-drain diode reverse drain
current
IDR
35
Body-drain diode reverse drain
peak current
IDR (pulse) Note1
140
Avalanche current
IAP Note3
18
Channel dissipation
Pch Note2
60
W
Channel to case thermal impedance
ch-c
2.08
/W
Channel temperature
Tch
150
Storage temperature
Tstg
55 to +150
Notes: 1. PW 10 s, duty cycle 1%