H5N2502CF
Features: · Low on-resistance · Low leakage current · High Speed Switching Specifications Parameter Symbol Rating Unit Drain to source voltage VDSS 250 V Gate to source voltage VGSS ±30 V Drain current ID 18 A Drain peak current ID(pulse)Note 1 72 A Bodydrain d...
product image
H5N2502CF Picture
SeekIC No. : 004357669 Detail
H5N2502CF: Features: · Low on-resistance · Low leakage current · High Speed Switching Specifications Parameter Symbol Rating Unit Drain to source voltage VDSS 250 V Gate to source voltage VGS...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H5N2502CF
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·  Low on-resistance
·  Low leakage current
· High Speed Switching
Specifications
Parameter Symbol Rating Unit
Drain to source voltage VDSS 250 V
Gate to source voltage VGSS ±30 V
Drain current ID 18 A
Drain peak current ID(pulse)Note 1 72 A
Bodydrain diode reverse drain current IDR 18 A
Body-drain diode reverse drain peak current IDR(pulse)Note 1 72 A
Avalanche current IAPNote3 18 A
Channel dissipation
PchNote 2
35
W
Channel to case Thermal Impedance ch-c 3.57 /W
Channel temperature Tch 150
Storage temperature Tstg -55 to +150
1. PW 10 s, duty cycle 1 %
2. Value at Tc = 25 °C