H5N2503P
Features: `Low on-resistance: R DS (on) = 0.04 typ.`Low leakage current: IDSS = 1 A max (at VDS = 250 V)`High speed switching: tf = 190 ns typ (at VGS = 10 V, VDD = 125 V, ID = 25 A)`Low gate charge: Qg = 140 nC typ (at VDD = 200 V, VGS = 10 V, ID = 50 A)`Avalanche ratingsSpecifications It...
product image
H5N2503P Picture
SeekIC No. : 004357670 Detail
H5N2503P: Features: `Low on-resistance: R DS (on) = 0.04 typ.`Low leakage current: IDSS = 1 A max (at VDS = 250 V)`High speed switching: tf = 190 ns typ (at VGS = 10 V, VDD = 125 V, ID = 25 A)`Low gate charg...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H5N2503P
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
`Low on-resistance: R DS (on) = 0.04 typ.
`Low leakage current: IDSS = 1 A max (at VDS = 250 V)
`High speed switching: tf = 190 ns typ (at VGS = 10 V, VDD = 125 V, ID = 25 A)
`Low gate charge: Qg = 140 nC typ (at VDD = 200 V, VGS = 10 V, ID = 50 A)
`Avalanche ratings
Specifications
Item
Symbol
Value
Unit
Drain to source voltage
VDSS
250
V
Gate to source voltage
VGSS
±30
V
Drain current
ID
50
A
Drain peak current
ID (pulse) Note 1
200
A
Body-drain diode reverse drain current
IDR
50
Body-drain diode reverse drain peak current
IDR (pulse) Note 1
200
Avalanche current
IAP Note 3
Channel dissipation
Pch Note 2
150
W
Channel to case thermal Impedance
ch-c
/W
Channel temperature
Tch
150
Storage temperature
Tstg
55 to +150
Notes: 1. PW 10 s, duty cycle 1%