HB1020-2R5505-R
Supercapacitors / Ultracapacitors CAP, 5.0F, 2.5V,EDLC HB SERIES CYL
product image
HB1020-2R5505-R Picture
SeekIC No. : 001065098 Detail
HB1020-2R5505-R: Supercapacitors / Ultracapacitors CAP, 5.0F, 2.5V,EDLC HB SERIES CYL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HB1020-2R5505-R
Mfg:
PowerStor / Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 5 Farads Tolerance : - 10 %, + 30 %
Voltage Rating : 2.5 Volts ESR : 0.1 Ohms
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 5 mm Dimensions : 10 mm Dia. x 21.8 mm L
Description
Voltage Rating : 2.5 Volts
Termination Style : Radial
Lead Spacing : 5 mm
Tolerance : - 10 %, + 30 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C
ESR : 0.1 Ohms
Capacitance : 5 Farads
Dimensions : 10 mm Dia. x 21.8 mm L