HB1030-2R5106-R
Supercapacitors / Ultracapacitors CAP, 10F, 2.5V,EDLC HB SERIES CYL
product image
HB1030-2R5106-R Picture
SeekIC No. : 001065153 Detail
HB1030-2R5106-R: Supercapacitors / Ultracapacitors CAP, 10F, 2.5V,EDLC HB SERIES CYL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HB1030-2R5106-R
Mfg:
PowerStor / Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 10 Farads Tolerance : - 10 %, + 30 %
Voltage Rating : 2.5 Volts ESR : 0.06 Ohms
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 5 mm Dimensions : 10 mm Dia. x 31 mm L
Description
Voltage Rating : 2.5 Volts
Termination Style : Radial
Lead Spacing : 5 mm
ESR : 0.06 Ohms
Tolerance : - 10 %, + 30 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C
Capacitance : 10 Farads
Dimensions : 10 mm Dia. x 31 mm L