HB1625-2R5256-R
Supercapacitors / Ultracapacitors CAP, 25F, 2.5V,EDLC HB SERIES CYL
product image
HB1625-2R5256-R Picture
SeekIC No. : 001065133 Detail
HB1625-2R5256-R: Supercapacitors / Ultracapacitors CAP, 25F, 2.5V,EDLC HB SERIES CYL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HB1625-2R5256-R
Mfg:
PowerStor / Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 25 Farads Tolerance : - 10 %, + 30 %
Voltage Rating : 2.5 Volts ESR : 0.04 Ohms
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 7.5 mm Dimensions : 16 mm Dia. x 27.9 mm L
Description
Voltage Rating : 2.5 Volts
ESR : 0.04 Ohms
Termination Style : Radial
Tolerance : - 10 %, + 30 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C
Lead Spacing : 7.5 mm
Capacitance : 25 Farads
Dimensions : 16 mm Dia. x 27.9 mm L