HB1635-2R5356-R
Supercapacitors / Ultracapacitors CAP 35F 2.5V,EDLC HB SERIES CYL
product image
HB1635-2R5356-R Picture
SeekIC No. : 001065226 Detail
HB1635-2R5356-R: Supercapacitors / Ultracapacitors CAP 35F 2.5V,EDLC HB SERIES CYL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HB1635-2R5356-R
Mfg:
PowerStor / Cooper Bussmann
Quick Details
Capacitance : 35 Farads Tolerance : - 10 %, + 30 %
Voltage Rating : 2.5 Volts ESR : 0.03 Ohms
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 7.5 mm Dimensions : 16 mm Dia. x 37.5 mm L
Description
Voltage Rating : 2.5 Volts
Termination Style : Radial
Tolerance : - 10 %, + 30 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C
Lead Spacing : 7.5 mm
ESR : 0.03 Ohms
Capacitance : 35 Farads
Dimensions : 16 mm Dia. x 37.5 mm L