HBDM60V600W-7
Transistors Bipolar (BJT) 200mW Half H-Bridge
product image
HBDM60V600W-7 Picture
SeekIC No. : 00205889 Detail
HBDM60V600W-7: Transistors Bipolar (BJT) 200mW Half H-Bridge
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HBDM60V600W-7
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : NPN, PNP Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 65 V at NPN, 60 V at PNP
Emitter- Base Voltage VEBO : 6 V at NPN, 5.5 V at PNP Maximum DC Collector Current : 0.5 A at NPN, 0.6 A at PNP
DC Collector/Base Gain hfe Min : 50 Configuration : Dual
Maximum Operating Frequency : 100 MHz (Min) Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-363
Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Configuration : Dual
Package / Case : SOT-363
Maximum Operating Frequency : 100 MHz (Min)
DC Collector/Base Gain hfe Min : 50
Transistor Polarity : NPN, PNP
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 65 V at NPN, 60 V at PNP
Emitter- Base Voltage VEBO : 6 V at NPN, 5.5 V at PNP
Maximum DC Collector Current : 0.5 A at NPN, 0.6 A at PNP
Parameters:
Technical/Catalog InformationHBDM60V600W-7
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeNPN + PNP (Dual)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)60V, 65V
Current - Collector (Ic) (Max)600mA, 500mA
Power - Max200mW
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce-
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 50mA, 500mA
Frequency - Transistion100MHz