HC1-HP-AC24V
General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 24VAC PCB Type
product image
HC1-HP-AC24V Picture
SeekIC No. : 002565213 Detail
HC1-HP-AC24V: General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 24VAC PCB Type
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1-HP-AC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Coil Voltage : 24 VAC
Mounting Style : PCB Contact Material : Silver Alloy
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Contact Material : Silver Alloy
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Coil Voltage : 24 VAC
Mounting Style : PCB
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1-HP-AC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)19.2 VAC
Coil Current50mA