HC1-HTM-DC48V
General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 48VAC Top Mount
product image
HC1-HTM-DC48V Picture
SeekIC No. : 002565680 Detail
HC1-HTM-DC48V: General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 48VAC Top Mount
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1-HTM-DC48V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Coil Voltage : 48 VDC
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1-HTM-DC48V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSocketable
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current18.5mA