HC1E-H-AC12V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V
product image
HC1E-H-AC12V Picture
SeekIC No. : 003828272 Detail
HC1E-H-AC12V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1E-H-AC12V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HCE Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 100mA Coil Voltage: 12VAC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 5A
Switching Voltage: 250VAC - Max Turn On Voltage (Max): 9.6 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 3.6 VAC
Features: Sealed - Amber Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 5A
Turn Off Voltage (Min): 3.6 VAC
Mounting Type: Socketable
Switching Voltage: 250VAC - Max
Termination Style: Plug In
Coil Current: 100mA
Coil Voltage: 12VAC
Turn On Voltage (Max): 9.6 VAC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Series: HCE
Features: Sealed - Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1E-H-AC12V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage12VAC
Control Off Voltage (Min)3.6 VAC
Control On Voltage (Max)9.6 VAC
Coil Current100mA