HC1E-H-AC24V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V
product image
HC1E-H-AC24V Picture
SeekIC No. : 003828273 Detail
HC1E-H-AC24V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1E-H-AC24V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HCE Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 50mA Coil Voltage: 24VAC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 5A
Switching Voltage: 250VAC - Max Turn On Voltage (Max): 19.2 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 7.2 VAC
Features: Sealed - Amber Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 5A
Coil Voltage: 24VAC
Mounting Type: Socketable
Coil Current: 50mA
Switching Voltage: 250VAC - Max
Turn On Voltage (Max): 19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min): 7.2 VAC
Termination Style: Plug In
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Series: HCE
Features: Sealed - Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1E-H-AC24V
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)19.2 VAC
Coil Current50mA