HC1E-H-DC110V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 110V
product image
HC1E-H-DC110V Picture
SeekIC No. : 003828271 Detail
HC1E-H-DC110V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 110V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1E-H-DC110V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HCE Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 10mA Coil Voltage: 110VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 5A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 88 VDC Turn Off Voltage (Min): 11 VDC
Features: Sealed - Amber Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 5A
Coil Current: 10mA
Mounting Type: Socketable
Coil Voltage: 110VDC
Turn Off Voltage (Min): 11 VDC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Termination Style: Plug In
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Series: HCE
Features: Sealed - Amber
Turn On Voltage (Max): 88 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1E-H-DC110V
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)11 VDC
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current10mA