HC1E-H-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 12VDC Amber Relay Plug-In
product image
HC1E-H-DC12V Picture
SeekIC No. : 002565430 Detail
HC1E-H-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 12VDC Amber Relay Plug-In
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1E-H-DC12V
Mfg:
Panasonic Electric Works
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1E-H-DC12V
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current75mA