HC1E-H-DC48V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V
product image
HC1E-H-DC48V Picture
SeekIC No. : 003829953 Detail
HC1E-H-DC48V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1E-H-DC48V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HCE Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 18.5mA Coil Voltage: 48VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 5A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 38.4 VDC Turn Off Voltage (Min): 4.8 VDC
Features: Sealed - Amber Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 5A
Mounting Type: Socketable
Coil Voltage: 48VDC
Turn Off Voltage (Min): 4.8 VDC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Termination Style: Plug In
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Turn On Voltage (Max): 38.4 VDC
Series: HCE
Features: Sealed - Amber
Coil Current: 18.5mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1E-H-DC48V
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current18.5mA