HC1E-HP-AC115V
General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 115AC Amber Relay PCB Type
product image
HC1E-HP-AC115V Picture
SeekIC No. : 002565363 Detail
HC1E-HP-AC115V: General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 115AC Amber Relay PCB Type
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1E-HP-AC115V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Coil Voltage : 115 VAC
Mounting Style : PCB Contact Material : Silver Alloy
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Contact Material : Silver Alloy
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Mounting Style : PCB
Coil Voltage : 115 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1E-HP-AC115V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)34.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC
Coil Current10.4mA