HC1-HP-AC12V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
product image
HC1-HP-AC12V Picture
SeekIC No. : 003830138 Detail
HC1-HP-AC12V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1-HP-AC12V
Quick Details
Series: HC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 100mA Coil Voltage: 12VAC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 9.6 VAC Turn Off Voltage (Min): 3.6 VAC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 10A
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Features: -
Turn Off Voltage (Min): 3.6 VAC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Coil Current: 100mA
Coil Voltage: 12VAC
Turn On Voltage (Max): 9.6 VAC