HC2-H-AC100V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 100VAC Plug-In
product image
HC2-H-AC100V Picture
SeekIC No. : 002551293 Detail
HC2-H-AC100V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 100VAC Plug-In
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-H-AC100V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-H-AC100V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage100VAC
Control Off Voltage (Min)30 VAC
Control On Voltage (Max)80 VAC
Coil Current13.2mA