HC2-H-AC115V-F
General Purpose / Industrial Relays 7A 115VAC DPDT PLUG-IN
product image
HC2-H-AC115V-F Picture
SeekIC No. : 002548969 Detail
HC2-H-AC115V-F: General Purpose / Industrial Relays 7A 115VAC DPDT PLUG-IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-H-AC115V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 110 VAC / 120 VAC
Coil Current : 11.9 mA Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Tin Oxide
Switching Voltage :
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Voltage : 110 VAC / 120 VAC
Coil Current : 11.9 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-H-AC115V-F
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)34.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC
Coil Current11.4mA