HC2-H-AC240V-F
General Purpose / Industrial Relays 7A 240VAC DPDT PLUG-IN
product image
HC2-H-AC240V-F Picture
SeekIC No. : 002548394 Detail
HC2-H-AC240V-F: General Purpose / Industrial Relays 7A 240VAC DPDT PLUG-IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-H-AC240V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 220 VAC / 240 VAC
Coil Current : 6.5 mA Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Tin Oxide
Switching Voltage :
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Voltage : 220 VAC / 240 VAC
Coil Current : 6.5 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-H-AC240V-F
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current5mA