HC2-H-AC240V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 240VAC Plug-In
product image
HC2-H-AC240V Picture
SeekIC No. : 002565117 Detail
HC2-H-AC240V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 240VAC Plug-In
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-H-AC240V
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 220 VAC / 240 VAC
Coil Current : 6.5 mA Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Coil Resistance :
Switching Voltage :
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Voltage : 220 VAC / 240 VAC
Coil Current : 6.5 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-H-AC240V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current5mA