HC2-H-AC24V
General Purpose / Industrial Relays 7 AMP 24VAC DPDT PLUG IN
product image
HC2-H-AC24V Picture
SeekIC No. : 002565714 Detail
HC2-H-AC24V: General Purpose / Industrial Relays 7 AMP 24VAC DPDT PLUG IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-H-AC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 24 VAC
Coil Current : 50 mA Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Tin Oxide
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VAC
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Current : 50 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-H-AC24V
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)19.2 VAC
Coil Current50mA