HC2-HL-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 24VDC Plug-In with LED
product image
HC2-HL-DC12V Picture
SeekIC No. : 002565401 Detail
HC2-HL-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 24VDC Plug-In with LED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HL-DC12V
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HL-DC12V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current75mA