HC2-HP-AC240V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 240VAC PCB Type
product image
HC2-HP-AC240V Picture
SeekIC No. : 002565661 Detail
HC2-HP-AC240V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 240VAC PCB Type
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HP-AC240V
Mfg:
Panasonic Electric Works
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HP-AC240V
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current5mA