HC2-HP-DC110V-VDE
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 110V
product image
HC2-HP-DC110V-VDE Picture
SeekIC No. : 003829936 Detail
HC2-HP-DC110V-VDE: RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 110V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HP-DC110V-VDE
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 10mA Coil Voltage: 110VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 7A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 88 VDC Turn Off Voltage (Min): 11 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Coil Current: 10mA
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Coil Voltage: 110VDC
Turn Off Voltage (Min): 11 VDC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Contact Rating (Current): 7A
Series: HC
Turn On Voltage (Max): 88 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HP-DC110V-VDE
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)11 VDC
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current10mA