HC2-HP-DC12V-VDE
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V
product image
HC2-HP-DC12V-VDE Picture
SeekIC No. : 003829002 Detail
HC2-HP-DC12V-VDE: RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HP-DC12V-VDE
Quick Details
Series: HC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 75mA Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 7A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 9.6 VDC Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Turn On Voltage (Max): 9.6 VDC
Coil Current: 75mA
Switching Voltage: 250VAC - Max
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Contact Rating (Current): 7A
Series: HC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HP-DC12V-VDE
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current75mA