HC2-HP-DC24V-VDE
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
product image
HC2-HP-DC24V-VDE Picture
SeekIC No. : 003829001 Detail
HC2-HP-DC24V-VDE: RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HP-DC24V-VDE
Quick Details
Series: HC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 37mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 7A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Coil Current: 37mA
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Contact Rating (Current): 7A
Series: HC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HP-DC24V-VDE
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current37mA