HC2-HP-DC48V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 48VDC PCB Type
product image
HC2-HP-DC48V Picture
SeekIC No. : 002565033 Detail
HC2-HP-DC48V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 48VDC PCB Type
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HP-DC48V
Mfg:
Panasonic Electric Works
Quick Details
Coil Voltage : 48 VDC
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HP-DC48V
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current18.5mA