HC2-HPL-DC24V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
product image
HC2-HPL-DC24V Picture
SeekIC No. : 003829931 Detail
HC2-HPL-DC24V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HPL-DC24V
Quick Details
Series: HC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 37mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 7A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: LED Indicator Mounting Type: Through Hole
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Features: LED Indicator
Coil Current: 37mA
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Contact Rating (Current): 7A
Series: HC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HPL-DC24V
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current37mA