HC2-HTM-AC100V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V
product image
HC2-HTM-AC100V Picture
SeekIC No. : 003829932 Detail
HC2-HTM-AC100V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HTM-AC100V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 13.2mA Coil Voltage: 100VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 7A
Switching Voltage: 250VAC - Max Turn On Voltage (Max): 80 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 30 VAC
Features: - Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Mounting Type: Chassis Mount
Switching Voltage: 250VAC - Max
Termination Style: Plug In
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Contact Rating (Current): 7A
Series: HC
Coil Current: 13.2mA
Coil Voltage: 100VAC
Turn On Voltage (Max): 80 VAC
Turn Off Voltage (Min): 30 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HTM-AC100V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage100VAC
Control Off Voltage (Min)30 VAC
Control On Voltage (Max)80 VAC
Coil Current13.2mA