HC2E-H-AC115V-VDE
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 115 VAC Amber Relay Plug-In
product image
HC2E-H-AC115V-VDE Picture
SeekIC No. : 002554456 Detail
HC2E-H-AC115V-VDE: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 115 VAC Amber Relay Plug-In
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-H-AC115V-VDE
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-H-AC115V-VDE
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)34.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC
Coil Current10.4mA