HC2E-H-AC115V
General Purpose / Industrial Relays 7A 115VAC DPDT PLUG IN
product image
HC2E-H-AC115V Picture
SeekIC No. : 002565779 Detail
HC2E-H-AC115V: General Purpose / Industrial Relays 7A 115VAC DPDT PLUG IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-H-AC115V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 115 V
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Contact Material : Silver Tin Oxide
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Voltage : 115 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-H-AC115V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)34.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC
Coil Current10.4mA