HCPL-061A#060
High Speed Optocouplers 10MBd 1Ch 3mA
product image
HCPL-061A#060 Picture
SeekIC No. : 0088664 Detail
HCPL-061A#060: High Speed Optocouplers 10MBd 1Ch 3mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-061A#060
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Maximum Baud Rate : 10 MBps Maximum Forward Diode Voltage : 1.8 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V Maximum Power Dissipation : 85 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : PDIP-8 Packaging : Tube
Description
Current Transfer Ratio :
Maximum Input Diode Current :
Maximum Forward Diode Voltage : 1.8 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Tube
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Maximum Baud Rate : 10 MBps
Maximum Power Dissipation : 85 mW
Package / Case : PDIP-8
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-061A#060
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD
Isolation Voltage3750Vrms
Configuration1, One Direction
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Data Rate10Mbs
Current - Output/Channel50mA
PackagingTube
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names HCPL 061A#060