HCPL-2502
High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
product image
HCPL-2502 Picture
SeekIC No. : 0087949 Detail
HCPL-2502: High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-2502
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Current Transfer Ratio : 22 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 25 mA Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : PDIP-8 Packaging : Tube
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Packaging : Tube
Maximum Input Diode Current : 25 mA
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Package / Case : PDIP-8
Current Transfer Ratio : 22 %
Features:
. 15 kV/s Minimum Common
   Mode Transient Immunity at
   VCM = 1500 V (4503/0453)
.  High Speed: 1 Mb/s
.  TTL Compatible
.  Available in 8-Pin DIP, SO-8,
   Widebody Packages
.  Open Collector Output
.  Guaranteed Performance
   from Temperature: 0°C to 70°C
.  Safety Approval UL Recognized   3750 V rms
   for 1 minute (5000 V rms for